Schody samonośne czy na beton?

Data dodania: 24.11.2016


Budowa i wykończenie domu piętrowego albo z poddaszem użytkowym to skomplikowany, wymagający ogromnych nakładów pracy proces. Jednym z elementów, które koniecznie muszą się znaleźć w takim budynku są schody, łączące parter z wyższym poziomem domu. Już w fazie projektowej wielu inwestorów zastanawia się nad tym czy lepszym wyborem będą schody drewniane czy na beton. Oto wady i zalety obu rozwiązań.

Schody na beton – solidne i masywne

Schody na beton są elementem projektu architektonicznego domu. Jest to niezbędne z uwagi na sposób ich budowy, który jest ściśle związany z procesem powstawania całego budynku. Dlatego schody na beton są bardzo wygodne już w trakcie budowy domu – umożliwiają łatwe przemieszczanie się między piętrami, bez ryzyka uszkodzenia schodów. Niestety tego typu konstrukcje bywają po prostu przytłaczające dla wnętrza i zajmują sporo miejsca.

Chociaż co do zasady trudno mówić o konkretnej cenie schodów betonowych zazwyczaj, przy standardowych założeniach uznaje się, że jest to tańsza inwestycja niż schody drewniane. Wylewka betonu to koszt w przedziale około 3-5 tysięcy złotych, w zależności od wielkości konstrukcji. Należy jednak wziąć pod uwagę dodatkowy koszt związany z ich wykończeniem. Najczęściej inwestorzy sięgają po drewno, którym obkłada się stopnie i podstopnice. Ale tutaj również ceny bywają różne – koszt obłożenia jednego stopnia może wynieść od 300 złotych. Trudno wskazać górną granicę ceny – wszystko zależy od gatunku drewna i jego wykończenia.

Zobacz usługi wykończenia schodów na beton: schody drewniane Szczecin

Schody drewniane – lekkie i uniwersalne

Pierwsza obawa związana z produkcją schodów drewnianych jest to, że będą one nietrwałe w porównaniu do konstrukcji opartej na betonie. Nic bardziej mylnego – prawidłowo zaprojektowane i wykonane schody samonośne nie powinny sprawiać jakichkolwiek problemów przez długie lata. Podobnie wygląda problem ze skrzypiącymi schodami – trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu kontaktu drewna z nadmiarem wilgoci. Schody drewniane w przeciwieństwie do betonowych prezentują się dużo lżej w pomieszczeniu, dlatego często sięgają po nie również właściciele niewielkich nieruchomości.

Koszt wykonania drewnianych schodów na zamówienie będzie zależny od kilku czynników. Od wielkości konstrukcji, przez stopień zaawansowania projektu, aż po wybrane drewno. Najwięcej zapłacimy za najbardziej twarde i odporne gatunki, takie jak rodzimy dąb czy egzotyczna odmiana merbau. Nieco mniejszy rachunek przyjdzie nam zapłacić za schody jesionowe, bukowe czy sosnowe.

Sprawdź także: schody drewniane Szczecin