Pielęgnacja schodów drewnianych

Data dodania: 06.06.2016


Drewno jako materiał wykorzystywany w budownictwie i architekturze jest surowcem bardzo wdzięcznym. Nie sprawia problemów przy obróbce, nadaje się do wielu zadań, doskonale uzupełnia każde wnętrze, a przy odpowiedniej pielęgnacji jest też trwałe i odporne na upływ czasu. Biorąc pod uwagę to, że systematyczne dbanie o stan drewna może wydłużyć czas jego użyteczności ponad dwukrotnie, warto już dziś zacząć przykładać większą wagę do pielęgnacji drewna w domu.

Szczególnie istotne znaczenie ma pielęgnacja drewnianych schodów – bagatelizowanie potrzeby pielęgnacji i konserwacji drewnianych schodów w najlepszym przypadku będzie się objawiało niezwykle dokuczliwym skrzypieniem, a w najgorszym może dojść do uszkodzenia struktury drewna. Dlatego lepiej postąpić zgodnie ze znanym powiedzeniem, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i zadbać o swoje drewniane schody, zanim zaczną się uciążliwe dolegliwości.

Co warte podkreślenia, pierwszym etapem pielęgnacji schodów powinno być odpowiednie wykończenie, które powinno zwieńczyć proces produkcji. Metoda wykończenia jest zwykle jednym z elementów, o jakich można zdecydować w trakcie wyceny schodów. Wykończenie schodów drewnianych może obejmować między innymi szlifowanie, lakierowanie czy olejowanie. Zwykle wycena schodów obejmuje olejowanie jako wykończenie schodów, które pozwala na wstępne zabezpieczenie struktury drewna. Kolejnym krokiem może być lakierowanie, które pomaga uodpornić schody przez uszkodzeniami. Podczas bejcowania można nadać drewnu wybrany odcień, delikatnie modyfikując naturalną barwę schodów. W przeciwieństwie do lakieru, który powinno się nakładać ostrożnie, w małych ilościach, bejcę należy nakładać w nadmiarze, tak aby później zebrać niepotrzebną ilość. Oprócz takich zabiegów niezbędne jest także regularne mycie i czyszczenie schodów, uważając jednak na to, aby nie narazić drewna na nadmierne działanie wody, które powoduje niszczenie schodów.

Jak widać, sposobów na to, jak pielęgnować drewniane schody jest wiele. Do konserwacji schodów na własną rękę warto użyć specjalistycznych środków, przeznaczonych specjalnie do drewna. Takie specyfiki mają wszechstronne działanie: od zabezpieczania przed wilgocią, po ochronę lub odświeżenie koloru drewna. Przy czym nieodpowiednie użycie takich środków również może przyczynić się do uszkodzenia schodów drewnianych, więc przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy zapoznać się z dokładną instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu.