Jak zaprojektować antresolę?

Data dodania: 28.03.2017


Każda antresola ma swój spersonalizowany charakter, może służyć rozszerzeniu funkcjonalności mieszkania lub po prostu dodawać klimatu przestrzeni. Niezależnie od przeznaczenia, antresole muszą być przestrzenią łatwo dostępną i praktyczną. Aby osiągnąć taki efekt należy stosować się do pewnych przestrzennych wskazówek. Podpowiadamy, jak zaprojektować antresolę. 

Zanim podejmiemy się na montażu antresoli musimy zadecydować jaką funkcję ma ona spełniać. Czy potrzebujemy dodatkowej sypialni, przestrzeni do pracy, a może nie mamy gdzie trzymać książek i chcemy stworzyć domową biblioteczkę? Następnie musimy się upewnić, że posiadamy wystarczającą przestrzeń do zrealizowania naszego pomysłu. Może się tak zdarzyć, że zaprojektowana przez nas konstrukcja nie będzie współgrała z wystrojem wnętrza lub po prostu nie zmieści się w pomieszczeniu. Jeśli jednak bardzo zależy nam na tym, aby antresola stała się integralną częścią przestrzeni, musimy wybrać inną funkcję jaką mogłaby pełnić.

Niezależnie od tego do czego przeznaczymy dodatkową powierzchnię, musimy pamiętać o tym, by nie przesadzić z wysokością na jakiej zamontujemy antresolę. Konstrukcja powinna znajdować się maksymalnie na poziomie trzech metrów. Jeśli zwiększymy odległość antresoli od podłoża, stanie się niestabilna, a korzystanie z niej może okazać się niebezpieczne.

Nie można zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia. Ustawienie dolnego światła będzie decydujące w kwestii funkcjonalności pomieszczenia. Warto zamontować dodatkowe światło na poziomie antresoli, jednak bardzo ważne jest to, aby włącznik znajdował się na tym samym poziomie. Możliwość zgaszenia światła bezpośrednio z poziomu konstrukcji zapewni użytkownikom komfort, szczególnie gdy przystosujemy przestrzeń do pełnienia funkcji sypialnej.

W czasie projektowania nie można zapomnieć o najważniejszym elemencie jakim są schody. Możemy czuć się swobodnie podczas tworzenia projektów, jeśli na pierwszym miejscu postawimy bezpieczeństwo i stabilność. Należy zadbać o to, by konstrukcja została umieszczona w łatwo dostępnym miejscu oraz aby materiał z którego zostanie wykonana był wytrzymały i jednocześnie przyjazny dla oka. Szybki i przede wszystkim bezpieczny dostęp do antresoli zapewniają spiralne schody drewniane.

Jeśli nie mamy pomysłu na to, w jakim stylu zaprojektować naszą antresolę lub jak powinny wyglądać schody do niej prowadzące, warto poszukać inspiracji na takich stronach jak wycenaschodow.pl. W razie jakichkolwiek pytań zawsze możemy zwrócić się o pomoc do doświadczonego zespołu specjalistów.

Powodem, dla którego najczęściej decydujemy się na montaż antresoli jest potrzeba wydzielenia niewielkiej przestrzeni, a nie całego pietra. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim atrakcyjne dla oka, szczególnie gdy pozwolimy sobie na kreatywność w trakcie tworzenia projektu. Osobisty charakter konstrukcji na pewno wpłynie pozytywnie na poziom komfortu danego pomieszczenia.