Jak wykończyć wewnętrzne schody betonowe?

Data dodania: 25.07.2016


Właściciele domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym już na etapie projektu stają przed dylematem: jakie schody mają znaleźć się we wnętrzu. Jeśli wybór padnie na schody o konstrukcji betonowej czeka ich jeszcze decyzja o tym, w jaki sposób je wykończyć. Jak pokazuje praktyka firm zajmujących się produkcją schodów na zamówienie zdecydowanym liderem w tym przypadku jest drewno. Jak można wykończyć schody drewnem?

Konstrukcja na etapie budowy

Niewątpliwie zaletą schodów o konstrukcji betonowej jest to, że mogą być one bez obaw wykonane jeszcze na etapie budowy domu. Dzięki temu poruszanie się we wnętrzu nie stanowi żadnego problemu ani dla robotników, ani dla przyszłych lokatorów. W przeciwieństwie do schodów drewnianych, konstrukcja betonowa nie jest tak podatna na zniszczenia, dlatego bez obaw można przemieszczać się między piętrami, bez ryzyka uszkodzenia delikatnej struktury drewna.

Wykończenie drewnem – jakie elementy

Podstawowym elementem, jaki podlega wykończeniu są stopnie, czyli poziome powierzchnie, po których się poruszamy. Jednak to nie wszystko, co można obłożyć drewnem – w zależności od typu schodów można się zdecydować między innymi na wykończenie podstopnic (a więc pionowej części stopnia) lub montażu wangi przy ścianie. Jak wskazują projektanci firmy wycenaschodow.pl, dodatkowy element w postaci wangi zdecydowanie ułatwia czyszczenie schodów.

Gatunki drewna

Wybierając materiał do wykończenia schodów należy wziąć pod uwagę zarówno wygląd jak i wartości użytkowe konkretnego gatunku. Najlepsze drewno powinno być na tyle twarde, aby było w jakimś stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale do tego stopnia miękkie, żeby pozwalało na łatwa obróbkę na etapie produkcji. Wycena schodów uwzględnia wybór drewna – gatunki europejskie należą zwykle do bardziej ekonomicznych rozwiązań, natomiast drewno egzotyczne cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów.

Wycena schodów

Do zalet schodów betonowych należy z pewnością możliwość rozłożenia kosztów ich wykonania i wykończenia w czasie. Wykonanie szkieletu konstrukcji i wylewki betonowej odbywa się jeszcze przy okazji robót budowlanych, natomiast czas na wykończenie ich przychodzi w momencie wykończenia wnętrza. Dzięki temu ostateczna wycena schodów rozkłada się na płatność w dość długim odstępie czasowym.