Czy schody muszą mieć balustradę?

Data dodania: 26.07.2016


Schody to przede wszystkim stopnie, po których wspinamy się na wyższe piętro. Ale w większości przypadków nieodłącznym elementem konstrukcji schodów jest także balustrada. Niezależnie od wybranego rodzaju taka poręcz ma przede wszystkim ułatwiać bezpieczne poruszanie się po schodach, ale często stanowi też element dekoracyjny. A czy można zrezygnować z balustrady w projekcie schodów?

Poręcz funkcjonalna

Balustrada zazwyczaj ma spełniać głównie zadanie funkcjonalne, czyli wspomagać użytkowników w bezpiecznym pokonywaniu kolejnych stopni. Jest to szczególnie istotne, jeśli wśród mieszkańców są osoby starsze, dzieci lub inni lokatorzy, którzy mogą mieć problem z poruszaniem się po schodach. Poręcz jest standardowo wpisana w większość projektów schodów, co może powodować komplikacje przy modyfikacji projektu konstrukcji i przełożyć się na wynik wyceny schodów.

Czasami balustrada jest nieodłącznym elementem niektórych rodzajów schodów, jednak jest wiele typów konstrukcji, które mogą się obejść bez tej części. Jeśli zależy nam na oryginalnym, nowoczesnym i bardzo nietypowym wyglądzie schodów warto zapytać ekspertów czy jest możliwość montażu właśnie schodów pozbawionych poręczy w naszym domu. Jak mówią eksperci z firmy wycenaschodow.pl niezwykle ważne jest też, żeby schody bez balustrady były idealne dopasowane do konkretnego wnętrza, tak aby pomimo braku poręczy były bezpieczne, stabilne i nie sprawiały kłopotów w eksploatacji.

Balustrada jako część ozdobna

Większość z nas zapewne wyobrażając sobie schody automatycznie kojarzy je jako konstrukcję wzbogaconą o barierkę, na której można się opierać i pomóc sobie pokonywać kolejne stopnie. Ale równie często taka poręcz spełnia też zadanie czysto estetyczne – jak widać w ofercie firmy wycenaschodow.pl balustrada może przyjmować rozmaite formy, od tradycyjnych drewnianych desek, przez metalowe relingi aż po nowoczesne szklane wypełnienie. Można się więc zastanawiać czy schody pozbawione balustrady będą wyglądać równie dobrze. Kluczem jest wybór odpowiedniego projektu i doskonałego drewna, bo w przypadku minimalistycznych konstrukcji, w których zamiast ilości liczy się jakość każdy detal musi być wykonany perfekcyjnie.

Kiedy warto zrezygnować z balustrady

Schody bez balustrady są dobrym pomysłem, jeśli wśród mieszkańców domu nie ma osób, które mogą mieć problem z płynnym poruszaniem się po schodach bez elementu wsparcia. Jak podpowiadają pracownicy wycenaschodow.pl takie konstrukcje szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach i na niewielkich przestrzeniach. A jaki rodzaj schodów najlepiej wykonać bez balustrady? Zdecydowanie oryginalne schody półkowe, które sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu.